Gitara elektryczna jest bardzo popularnym instrumentem muzycznym, który ze względu na swoją konstrukcję oraz dodatkowy taki jak efekty czy nagłośnienie czyni z niej niezwykle uniwersalny instrument, który z powodzeniem sprawdza się w każdym gatunku muzycznym. Sama gitara elektryczna jednak nie wystarczy, ponieważ aby wydobyć z niej pełnie brzmienia, należy wcześniej podłączyć ją do nagłośnienia. W tym celu najczęściej używane jest combo gitarowe, zwane potocznie wzmacniaczem lub piecem. Wzmacniacze znacznie różnią się między sobą, dlatego zanim zdecydujemy się na zakup jednego z nich, wcześniej powinniśmy wiedzieć czym warto się kierować w celu wyboru odpowiedniego wzmacniacza. Jeśli poszukujemy nagłośnienia, które pozwoli nam na grę wielu gatunków muzycznych, warto postawić na zakup wzmacniacza cyfrowego. Dlaczego?
EFEKTY I MOŻLIWOŚCI
Dobrej jakości wzmacniacz gitarowy na początek nie musi być drogi, nawet jeśli zależy nam zarówno na dużych możliwościach takiego sprzętu, jak i jakości brzmienia. Przykładem może być wzmacniacz z efektami, nazywany także wzmacniaczem cyfrowym, taki jak bardzo popularny Fender Mustang. Sprzęt wyposażony jest w ośmiocalowy głośnik wspomagany mocą 20W. Dzięki temu dźwięk jest przyjemny i głęboki, a moc pozwoli na głośną grę zarówno w domu jak i na próbach. Fender Mustang fizycznie jest jednym wzmacniaczem, jednak posiada on wbudowane symulacje aż 17 wzmacniaczy, a każdy z nich posiada regulację barwy, przesteru czy głośności, co daje olbrzymie możliwości kreowania brzmienia. Znajdziemy tu miedzy innymi symulację brzmienia wzmacniacza Fender Twin Reverb, która pozwoli osiągnąć przyjemne, czyste i delikatne brzmienie, jednak nic nie stoi na przeszkodzie aby użyć symulacji która stworzona została z myślą o osobach preferujących ostry rock i metal. Poza symulacjami wzmacniaczy mamy do dyspozycji 29 efektów gitarowych podzielonych na cztery kategorie. W pierwszej kategorii znajdziemy przestery, takie jak overdrive czy fuzz, oraz kompresory. Możemy użyć przesteru w połączeniu z symulacją wmacniacza, która posiada przester o słabym natężeniu, lub użyć go do wzbogacenia brzmienia wzmacniacza do grania rocka i metalu. W drugiej kategorii znajdziemy efekty modulacyjne, takie jak chorus, tremolo czy pitch shifter. Trzecia i czwarta grupa są do siebie nieco podobne, ponieważ znajdziemy w nich różne rodzaje pogłosów oraz efektów typu echo. Tak duża ilość efektów w połączeniu z symulacjami wzmacniaczy daje jeszcze większe możliwości brzmieniowe, ale warto dodać, że możemy użyć łącznie czterech efektów, po jednym z grupy, zmieniając ich wartości lub zamieniając miejscami. Układanie brzmienia może zając sporo czasu, ale jeśli chcemy, możemy takie brzmienie zapisać w pamięci wzmacniacza, dzięki czemu będziemy mogli wrócić do wcześniejszych ustawień bez konieczności budowania brzmienia od podstaw.
NIE TYLKO WZMACNIACZ
Combo gitarowe takie jak Fender Mustang to nie tylko wzmacniacz gitarowy. Użytek ze sprzętu zrobią także gitarzyści, którzy chcą nagrywać swoją muzykę. Urządzenie posiada bowiem wbudowany interfejs, który pozwoli zarejestrować dźwięk w dobrej, bezszumowej jakości. Wystarczy jedynie połączyć wzmacniacz z komputerem za pomocą przewodu USB. Na stronie producenta możemy znaleźć do pobrania darmowy program Fender Fuse, który pozwala na pobieranie już gotowych presetów, które następnie możemy wgrać do pamięci wzmacniacza również po połączeniu sprzętu z komputerem za pomocą przewodu USB.