Gitara elektryczna cieszy się bardzo dużą popularnością i nic nie zwiastuje końca tej popularności. Jest tak przede wszystkim ze względu na to, że wpływ na brzmienie instrumentu ma wiele czynników, począwszy od jego konstrukcji, po sprzęt dodatkowy, taki jak efekty gitarowe. Jeśli chcemy aby nasza gitara elektryczna wybrzmiała pełnym bogactwem swojego dźwięku, konieczne będzie użycie nagłośnienia. W tym celu najczęściej używanym sprzętem jest wzmacniacz gitarowy, nazywany potocznie piecem lub znany także jako combo. Wzmacniacze znacznie różnią się między sobą i mamy do czynienia z różnorodnymi konstrukcjami, które oferują inne możliwości. Piece dzielimy na cztery główne rodzaje, takie jak wzmacniacze tranzystorowe, cyfrowe, lampowe oraz hybrydowe, przy czym te ostatnie są najrzadziej spotykane. Możemy spotkać wiele modeli wzmacniaczy które wyposażone są w efekty gitarowe i nie jest tajemnicą, że wbudowane efekty są dla wielu gitarzystów bardzo kuszące, ale czy zawsze warto wybierać wzmacniacz z efektami?
WZMACNIACZ CYFROWY – DLA KOGO?
Od dłuższego czasu sporą popularnością cieszą się wzmacniacze cyfrowe, które posiadają wiele wbudowanych efektów gitarowych i symulacji innych wzmacniaczy. Taki sprzęt doskonale sprawdza się dla osób które nagrywają lub grają koncerty. Wzmacniacze cyfrowe są także bardzo dobrym wyborem dla osób, które wcześniej nie miały do czynienia z efektami gitarowymi. Efekty gitarowe najczęściej występują w pojedynczych kostkach, przez co zakup choćby trzech sztuk może kosztować więcej niż cena samego wzmacniacza gitarowego. Dobrą alternatywą może być multiefekt, ale wówczas i tak będzie potrzebny wzmacniacz gitarowy w celu nagłośnienia. To właśnie dlatego tak dużą popularnością cieszą się wzmacniacze cyfrowe, które oferują bardzo duże możliwości kreowania brzmienia. Przykładem może być Peavey Vypyr VIP 1 20W który oferuje aż 22 modele efektów, 36 symulacji wzmacniaczy gitarowych, 6 symulacji wzmacniaczy basowych oraz 6 przeznaczonych do nagłośnienia gitar elektroakustycznych. Co więcej, efekty można ze sobą łączyć i ustawiać wartość każdego z nich, co pozwala na uzyskanie jeszcze większej różnorodności brzmienia. Wzmacniacze cyfrowe doskonale sprawdzają się do nagrywania muzyki, ponieważ większość z nich posiada wbudowany interfejs audio za pomocą którego możemy połączyć piec z komputerem i nagrywać dźwięk bezpośrednio w dobrej, bezszumowej jakości.
WZMACNIACZE TRANZYSTOROWE I LAMPOWE
Najczęściej wybieranym typem wzmacniacza jest wzmacniacz tranzystorowy, który również może mieć wbudowane efekty gitarowe, jednak ma ich o wiele mniej niż w przypadku swojego cyfrowego odpowiednika. Wzmacniacze tranzystorowe skupiają się bardziej na samej jakości dźwięku niż na możliwościach kreowania brzmienia, co nie oznacza, że nie mogą współpracować z efektami. Jeśli takie combo wyposażone jest w pętlę efektów, wówczas będziemy mogli bez problemu użyć wielu różnorodnych kostek. Chętnie wybierane są również wzmacniacze lampowe, które doskonale sprawdzają się w gatunkach takich jak rock czy blues, choć niektóre modele zostały stworzone głównie z myślą o metalu. Lampowa konstrukcja pozwala uzyskać bardzo specyficzne, bogate brzmienie którego próżno szukać we wzmacniaczach tranzystorowych i cyfrowych. Należy jednak zwracać uwagę na ilość potencjometrów, ponieważ tańsze modele mogą posiadać wyłącznie pokrętło odpowiedzialne za głośność, które po odpowiednio mocnym rozkręceniu pozwala uzyskać delikatny przester.