Jeśli struny gitarowe wymagają wymiany, jeżeli jedna ze strun pęknie, albo decydujemy się po prostu na zastosowanie innych strun niż te, które mieliśmy dotychczas pamiętajmy, że struny należy wymieniać całymi kompletami. Jedynie wtedy struny będą trzymały parametry jako komplet. Z doświadczenia wielu pokoleń gitarzystów wynika bowiem, że jedynie struny z jednego zestawu używane przez taki sam okres czasu (tj. założone jednocześnie) są gwarancją tego, że gitara będzie miała ładne, równomierne i dynamiczne brzmienie.
Wymianę strun zaczynamy oczywiście od zdjęcia strun stosowanych dotychczas. Następnie po kolei zakładamy poszczególne struny mocując je najpierw do mostka.
Na mostku struny muszą być zamocowane bardzo stabilnie. Oznacza to, że wszelkie zabiegi powodujące naciąganie bądź luzowanie strun nie mogą wpływać na siodełka. Siodełka powinny pozostawać nieruchome.
Po zamocowaniu struny do mostka przechodzimy do główki i mocujemy ją na kołkach.
Najpierw kołki ustawiamy tak, by otwór na strunę był w pozycji równoległej do szyjki. Przekładamy przezeń strunę i zaginamy ją, następnie naciągamy i zawijamy. Poszczególne zwoje powinny ciasno przylegać do kołka. Jeśli będą tam jakieś luzy gitara bardzo szybko się rozstroi.
Jak często wymieniać struny?
Tutaj kilka ciekawych porad: http://strunygitarowe.pl/pl/n/7
Jakie wybrać struny do gitary?
Kilka cennych porad: http://muzyczny.pl/48_artykul_Jak-wybrac-struny-do-gitary-elektrycznej.html
Wymiana strun też wymaga pewnej wprawy, wprawę tę zdobędziecie jednak dosyć szybko, bo wbrew pozorom zadanie nie jest tak skomplikowane jak mogłoby się wydawać. Podstawą jest precyzyjne mocowanie na mostku i równie precyzyjne nawinięcie drugiego końca struny na kołek. Pamiętajcie też, że jeśli coś wam nie wyjdzie zawsze możecie struny poprawić.